Ден 1
София – Истанбул – Ашхабад |
Отпътуване от София за Истанбул с полет на "Turkish Airlines". Пристигане в Истанбул. Отпътуване за Ашхабад.
Ден 2
Пристигане в столицата на Туркменистан - Ашхабад рано сутринта. Посрещане от представител на местната фирма партньор и асистанс при митническите формалности. Трансфер до хотела. Настаняване. Закуска. Ашхабад е столицата на Туркменистан и е известен като "градът на мрамора", заради големия брой сгради построени от мрамор, които са повече от 540. Градът е доста тих и спокоен, красив и винаги изненадва посетителите си. Ашхабад е сравнително млад в сравнение с градовете от Централна Азия. Името на града означава „ град на любовта“ на модерен персийски. Първоначално градът е бил винарско селище през втори век преди Христа и се е развивал до 13 век, след което е разрушен от Монголите. До 19 век е бил село, след което започва да се развива когато руснаците превземат града. След като дълго време е част от Съветския Съюз, на 27 Октомври 1991 година градът получава своята независимост. Туристическа програма в Ашхабад: Паркът на независимостта, джамията "Ертогрул Гази", посещение на Националния исторически музей на Туркменистан, посещение на археологическия обект "Ниса" - древно партско селище, включено в списъка на ЮНЕСКО от 2007 година насам, джамията "Туркменбаши Рухи" в Кипчак. Връщане в Ашхабад. Нощувка.
Ден 3
Закуска. Посещение на местен базар, където ще усетите туркменския фолклор. Ще се насладите на прекрасни местни изработки в Националния Музей на Килима. Отпътуване за Дeрвeзe - кратер с диаметър около 60 м и дълбочина около 20 м, разположен в централната част на Туркменистан във вътрешността на пустинята Каракум (около 5 часа). По пътя се посещава селище в пустинята. Огромният кратер Дервезе е толкова внушителен, че хората са го кръстили Портата към Ада. През 1971 година в Туркменистан са изпратени учени и геолози от няколко страни в Централна Азия, да разработят ценни петролни полета в пустинята Каракум. Геолозите били сигурни, че са открили това, което търсят и започнали да копаят, но се оказало, че са попаднали на огромно находище на природен газ. Формата на находището било като пещера и не могло да поеме тежестта на машините и в следствие пропаднало, създавайки огромен кратер. Природният газ съдържа метан, който свързвайки се с кислорода става опасен и труден за дишане. В резултат животните в пустинята Каракум загиват, а учените решават да изгорят отровните газове и да запалят кратера. В продължение на 50 години кратерът гори, превръщайки се в една от основните атракции на Туркменистан. Чудо е, че един огромен проблем, създаден от човека, води до едно от най-посещаваните места в Туркменистан. Нощувка и вечеря в лагер от юрти.
Ден 4
Закуска. Отпътуване към Дашогуз за Историческия парк Куния Ургенч (около 5 часа), който е бил най- плодородната област и културен център на Централна Азия. Много от паметниците, датиращи от 11 в до 16 в, напомнят за великите архитектурни постижения от това време. Историческият обект „ Куния Ургенч“ съдържа оцелелите паметници като Мавзолеите на Арслан от 12 век, Султан Текеш от 12 век, Туребек Ханъм от 14 век; минарето на Кутлук Тимур от 14 век, високо 62 метра - най-високата сграда от тухли в Централна Азия. Столицата Хорезм била най-силна в периода от 11 век до 13 век, като надвишавала по население и слава други градове от известния Път на Коприната. През 1221 г. градът бил нападнат от Чингис Хан. Екскурзията продължава към Шават, за да се премине през Туркмено-Узбекистанската граница Шават-Дашогуз (60 км). След проверка на паспортите, пресичане пеша на неутралната зона - около 1.5 км. Отпътуване за Хива. Настаняване. Вечеря. Нощувка.
Ден 5
Закуска. В миналото Хива е била една от спирките на керваните по Пътя на Коприната. Макар и по-малка по размери, Хива не е по-маловажна спрямо Самарканд и Бухара. Туристическа програма в Хива: Ичан-кала, Куния- Арк, вътрешната част на цитаделата Ичан-кала, кулата Калта Минор, Медресето Мохамед Амин-Хан, некропола на Пахлаван Махмуд, резиденцията на Ислам Ходжа, базар и кервансарай, Кутлимородинок медресе. Вечеря в местен ресторант с фолклорно шоу програма. Нощувка.
Ден 6
Закуска. Отпътуване за Бухара, прекосявайки река Амударя и пустинята Къзълкум. В Узбекистан има две големи реки - граничната река Амударя (в античността наричана Оксус) и северната Сур-Даря (в античността Яксард). Дължината на Сур-Даря е 2213 км, а с притока й Нарин стига до 3019 км. Амударя извира от Хиндукуш и е дълга 2540 км. Пустинята Каракум заема огромно пространство в Централна Азия и покрива 350 000 кв.км, а пустинята Къзълкум - 300 000 кв.км. Само малка част от пустинята Каракум на юг принадлежи на Узбекистан. Каракум означава "черен пясък", макар че пясъците не са черни, а по-скоро се има предвид "опасни". На север се намира пустинята Къзълкум (червен пясък), простираща се между реките Амударя и Сърдаря. Тези две пустини не са съвсем пясъчни, а са покрити на места с растения. Пустините се обитават и от някои тревопасни животни като гущери и змии. Обяд в местен ресторант по пътя. Пристигане в Бухара. Настаняване. Вечеря. Нощувка.
Ден 7
Закуска. Туристическа програма в Бухара: архитектурният комплекс "Ляби Хауз", съставен от три големи монументални сгради - двете медресета „Кукелдаш“ (построено през 1568-1569) - най-старата и същевременно най-голямата част на комплекса Лаби Хауз, величествена и богато декорирана сграда от периода на Абдула Хан и „Нодир Диван Беги“ (построено през 1622 г.), и ханака „Диван Беги“; медресето "Улуг Бег" - уникална конструкция, кръстена в чест на великия астроном Улуг Бег, на чиито вход той заповядал да се изпишат думите „ Желанието за образование – дълг на всеки мюсюлманин“; медресето на Абдулазиз хан (построено през 1652 г.) - още по-впечатляващо от медресето на Улуг Бег, тъй като Абдулазизхан пожелал да надскочи предците си по великолепие и архитектурно майсторство; минарето "Калян" – символът на града, който доминира в хоризонта на Бухара със завидните си размери; джамията "Калян" - най-старата и втората по големина джамия в Централна Азия след джамията Биби Ханъм в Самарканд; джамията "Магоки Аттари", датираща от зороастризма; арката на Цитаделата - символ на великолепието и авторитет, която доминира над града; джамията "Боло" - комплекс на особена хармония и красота, играела ролята на най-важната джамия за Петъчната молитва, в която вярващи мюсюлмани се събират за петъчната си молитва и днес; мавзолеят "Чазма Аюб" с красив ред от куполи - най-древната част на мавзолея е построена от Арслан Хан през 12 век, но най-вероятно Тимур е планирал строежа на гробница през 1380 г. Вечеря в "Нодир Девон Беги" с фоклорна програма. Нощувка.
Ден 8
Закуска. Отпътуване за Шахрисабз, известен като родното място на Тимур. Туристическа програма с местен екскурзовод: мемориалният комплекс "Дорус Соадат" (бълг. "Обиталище на властта") - комплекс от два мавзолея, предназначени за цялата династия на Тимур; руините на двореца "Аксарай"; мемориалният комплекс "Дорут Тилават"; джамията "Кок Гунбаз" - най-голямата петъчна джамия в Шахрисабз, чието име се превежда като Синия купол, великолепен пример на архитектурното майсторство; криптата на Амир Тимур; ансамбълът Казрати-Имам; комплексът "Дорутилават" – дом за размисъл и поглед към себе си, чието построяване е свързано с името на Съдия Шамсидин Кулол. Отпътуване за Самарканд - някогашната столица на империята на Тимур, днес е част от Списъка за световно и културно наследство на ЮНЕСКО. Обликът на пустинния град се формира от богато украсени дворци и джамии, медресета и мавзолеи, извисяващи се минарета и масивни куполи. Настаняване. Вечеря. Нощувка.
Ден 9
Закуска. Туристическа програма с местен екскурзовод в Самарканд - перлата на изтока. Когато Китай отваря своите граници за търговия през 184 г. пр. Хр., китайците разбират, че коприната е изключително скъпа на запад. И заедно с китайците в Самарканд пристига и благополучието. След като дивите орди на Чингис Хан разрушават града, Тамерлан го възстановява през 14-ти век. До нас са достигнали много паметници и сгради от това време. Туристическата програма включва: световно известният площад "Регистан" - сърцето на града, където се намират трите красиви медресета "Улуг Бег", "Шер Дор" и "Тила Кори"; джамията "Биби Ханъм", наречена в чест на най-възрастната и любима съпруга на Тимур и мавзолеят "Гур Емир" - царската гробница на Тимур и неговите потомци, чиято архитектура се смята за прототип на други подобни паметници в Азия, включително на "Тадж Махал" в Агра. Посещение на некропола "Шахи Зинда" (бълг. "Живият цар") - комплекс от 11 мавзолея, наричан още "Град на мъртвите". Изключителните шедьоври от теракота, мозайки и заплетени облицовки с плочки са били създадени от персийски и азербайджански майстори, а заедно представляват образец на керамичното изкуство, останал ненадминат в Централна Азия. Вечеря. Нощувка.
Ден 10
Закуска. Туристическата програма в Самарканд с местен екскурзовод продължава със Сиабския пазар, предлагащ голямо разнообразие от ръчно изработени музикални иструменти и красиви изтъкани килими и обсерваторията "Улуг Бег" - астрономическото чудо на средновековния Узбекистан. Посещение на туристическото селище Конигил и фабрика за производство на самаркандска хартия от кора на черница. Трансфер до железопътната гара в Самарканд за високоскоростния влак "Афросияб" до Ташкент. Пристигане в Ташкент. Трансфер до хотела. Настаняване. Вечеря. Нощувка.
Ден 11
Закуска. Ташкент е един от най-големите градове в Централна Азия. Населен е от около 3 милиона души. За първи път името "Ташкент" се споменава през 11 век в произведенията на Беруни и Махмуд Кашгари, а в превод означава "град на камъка". Туристическа програма в узбекистанската столица с местен екскурзовод: старата историческа част на Ташкент; религиозният комплекс "Хазрати Имам", където е запазен световноизвестният Коран oт VII век на халиф Oсман, считан за най-стария Коран в света; пазарът "Чорсу" – един от най-старите в страната, където са се събирали и търгували кервани от 4-те посоки; Площадът на независимостта - любимо място за разходка на местните с красиви фонтани и зелени площи; Монумента на жертвите на земетресението от 1966 г. Посещение на Музея за приложни изкуства, в който се помещават над 7000 образци на приложни изкуства: ръчно изработени бродерии, шапки, бижута, килими и други примери на занаятчийски произведения от началото на 19 век до наши дни. Трансфер до летището на Ташкент за полет до Бишкек. Пристигане в Бишкек, Киргизстан. Трансфер до хотела. Настаняване. Вечеря. Нощувка.
Ден 12
Закуска. Туристическа програма в Бишкек с местен екскурзовод: площадът "Ала-Ту", Дъбовият парк, площадът на Победата, Историческият музей, Националната филхармония. Екскурзията продължава към северния бряг на езерото Исък Кул. Посещение на Музея на открито с петроглифите. Чолпон Ата е най-известният курорт на брега на езерото Исък-Кул. В миналото керваните по Пътя на Коприната са преминавали през този град. В днешно време десетки хиляди туристи от цяла Централна Азия идват в Чолпон Ата. Градът е популярен с чистите си пясъчни плажове и прозрачна езерна вода. Настаняване. Нощувка.
Ден 13
Закуска. Отпътуване за Сати, Казахстан. Настаняване в района на езерото Колсай - е една от най-известните забележителности в Казахстан. Езерото Колсай означава "езеро в долината" и е едно от най-красивите езера в Централна Азия, на около 300 км от Алмати. Любимо място за разходка и излети на местните жители както и туристи. Нощувка в къща за гости.
Ден 14
Закуска. Отпътуване за каньона Шарънски .Този живописен природен феномен удивлява с красотата си, а дълбочината му е 200 метра. Природата е изваяла впечатляващи дефилета и хълмове до 300 метра височина. Отпътуване за Алмати - град, смятан за един от най-елегантните в Централна Азия и бившата столица на Казахстан. Разположен в подножието на планинската верига Заилийски Алатау, той удивлява с оригиналните си архитектурни ансамбли, съчетаващи елементи на националния стил и най-модерните строителни конструкции. Настаняване. Нощувка.
Ден 15
Закуска. Туристическа програма в Алмати с местен екскурзовод: историческият център на Алмати, паркът "Панфилов", катедралата "Възнесение"; Арбат. Изкачване с лифт до връх Кок-Тюбе ( 10 $ допълнителна такса). От наблюдателната площадка се разкрива живописна панорама към "южната столица" на Казахстан. Нощувка.
Ден 16
Алмати – Истанбул – София |
Закуска. Трансфер до летището в Алмати за полет на авиокомпания Turkish Airlines до Истанбул. Кацане на летището в Истанбул. Отпътуване за България с полет на авиокомпания Turkish Airlines. Пристигане на летище София (Терминал 2)